رجیستری گوشی

آموزش رجیستری گوشی

آموزش رجیستری گوشی موبایل

تعریف رجیستری گوشی

طرح رجیستری یکی از طرح هایی است که از اواخر سال 1396 در کشور ما به اجرا درآمد و تبدیل به قانون شد. حال این رجیستر کردن گوشی به چه معناست؟! واردات چشمگیر غیر قانونی گوشی های همراه و در نتیجه‌ی آن، عدم وجود هرگونه گارانتی و ضمانت برای آن ها موجب می شد علی رغم هزینه‌ی زیاد خریداران برای تهیه گوشی، در صورت وجود اشکال در آن‌ها، خود خریدار باید هزینه‌ی کلان تعمیر را می پرداخت.

اما طرح رجیستری طرحی قانونی است که از قاچاق گوشی و همچنین واردات غیر مجاز آن جلوگیری می کند و با وجود این قانون، از این پس گوشی های غیرقانونی و قاچاق فاقد اعتبارند. به واسطه‌‌ی این طرح امکان فعالسازی گوشی هایی که به صورت غیرقانونی وارد کشور می شوند، وجود نخواهد داشت و تنها گوشی هایی که با مجوز و کاملا قانونی وارد می شوند، قابل ثبت کردن و فعالسازی هستند.

سامانه همتا و کاربرد آن

ثبت گوشی از طریق سامانه ای به نام سامانه ی همتا صورت می گیرد. این سامانه زیرنظر وزارت صنعت و معدن و تجارت راه اندازی شده و شما را در رجیستر کردن گوشی کمک می کند. روش‌های متفاوتی برای دسترسی به این سامانه وجود دارد. دسترسی از طریق برنامه، وبسایت، کد USSD و همچنین پیام کوتاه از این قبیل اند.

قبل از رفتن به سامانه همتا چکار باید کرد؟

در ابتدا باید روی جعبه ی گوشی همراه برچسب رجیستری را پیدا کنید. اگر چنین برچسبی روی جعبه وجود نداشت از خرید این گوشی صرف نظر کنید. برچسب رجیستری حاوی کد IMEI یا شناسه ی بین المللی تجهیزات موبایل است. می توانید کد دستوری #60#* را نیز برای دریافت کد IMEI شماره گیری کنید.

چهار روش برای استعلام اصالت گوشی در سامانه همتا

روش اول: ارسال کد IMEI به شماره ی 7777 از طریق پیام کوتاه

بعد از یافتن کد IMEI، کافی است کاراکترهای مربوط به این شناسه را بدون خط تیره به شماره ی 7777 پیامک کنید. پس از گذشت چند دقیقه پیامکی حاوی اطلاعات مربوط به گوشی مورد نظر از طریق شماره‌ی 7777 برای شما ارسال خواهد شد. که محتوای آن شامل مدل و دیگر اطلاعات موبایلی است که در حال حاضر قصد خرید آن را دارید. در این صورت می توانید اطلاعات فرستاده شده را با اطلاعات گوشی مطابقت دهید تا از صحت آن ها اطمینان حاصل کنید.

روش دوم: وارد کردن کد دستوری #7777*

در این روش کد دستوری #7777* را با استفاده از یک گوشی موبایل شماره گیری کرده و سپس بر روی برقراری تماس ضربه بزنید.

رجیستری گوشی
رجیستری گوشی

در این مرحله منوی سامانه‌ی همتا باز می‌شود. گزینه‌ی استعلام که گزینه‌ی اول است را با وارد کردن عدد 1 و سپس ضربه زدن بر روی Send انتخاب کنید.

 بعد از این کار پنجره‌ جدیدی باز می‌شود که از شما کد IMEI را می‌خواهد. این کد را وارد کرده و دوباره بر روی Send  ضربه بزنید.

رجیستری گوشی
رجیستری گوشی

در این حالت عبارت “نتیجه از طریق پیامک ارسال خواهد شد” را مشاهده خواهید کرد. سامانه همتا یک پیامک که محتوی اطلاعات گوشی مورد نظر شماست برای شما ارسال می‌کند و می‌توانید آن‌ها را با اطلاعات دستگاه مطابقت دهید.

روش سوم: با استفاده از وب‌سایت همتا به نشانی hamta.ntsw.ir

با ورود به  این وب‌سایت روی گزینه‌ی استعلام اصالت کلیک کنید.

رجیستری گوشی

بعد از این کار پنجره‌ی جدیدی باز می‌شود که از شما می‌خواهد شناسه IMEI را وارد کنید. پس از وارد کردن این شناسه و کد امنیتی روی گزینه‌ی جست و جو کلیک کنید. در این مرحله وضعیت گوشی مورد نظر به شما نشان داده می‌شود و می‌توانید از قانونی بودن دستگاه مطلع شوید.

روش چهارم: با استفاده از برنامه‌ی همتا

ابتدا برنامه‌ی همتا را بر روی گوشی فعلی خود نصب نمایید. پس از ورود به برنامه روی قسمت استعلام اصالت ضربه بزنید.

رجیستری گوشی
رجیستری گوشی

درون پنجره جدید باز شده کد شناسه‌ی IMEI گوشی مورد نظر خود را وارد کنید و سپس بر روی قسمت استعلام اصالت ضربه بزنید. در نهایت نتیجه‌ی استعلام برای شما نمایش داده خواهد شد.

چگونگی فعال‌سازی گوشی جدید

بعد از این که طبق روش‌های ذکر شده در بالا از قانونی بودن گوشی جدید خود مطلع شدید، اکنون گوشی شما آماده‌ی رجیستر کردن خواهد بود. برای این کار سه روش وجود دارد که در این بخش به توضیح آن‌ها می‌پردازیم.

روش اول: فعال‌سازی گوشی با استفاده از کد دستوری #7777*

این کد برای فعالسازی گوشی نیز کاربرد دارد. کد #7777* را بر روی گوشی هوشمند جدید خود وارد کنید و گزینه‌‌ی تماس را بزنید.

رجیستری گوشی
رجیستری گوشی

در مرحله بعد پنجره‌ای باز خواهد شد. عدد 2 را که مربوط به گزینه فعالسازی است را وارد کنید. سپس بر روی Send یا ارسال ضربه بزنید.

 در این مرحله‌ باید شناسه‌ی IMEI دستگاه که هم از روی جعبه‌ی گوشی و هم از طریق کد #06#* قابل دستیابی‌ست را در پنجره‌ی باز شده وارد کنید و گزینه‌ی Send یا ارسال را بزنید.

رجیستری گوشی
رجیستری گوشی

در این مرحله باید شماره‌ی سیم‌کارتی که قصد استفاده از آن را دارید وارد کنید. اگر شماره به صورت خودکار نمایش داده شد، عدد کناری آن را وارد کرده و دوباره بر روی Send یا ارسال ضربه بزنید.

در این مرحله از فعالسازی، باید یک کد 6 رقمی موسوم به کد فعالسازی را که یا روی کارت گارانتی دستگاه وجود دارد یا فروشنده آن را در اختیارتان قرار می‌دهد، درون پنجره باز شده وارد کنید و گزینه‌ی Send یا ارسال را بزنید.

دقت کنید که کد فعالسازی با عدد صفر آغاز نمی‌شود. پس از طی مراحل بالا پنجره‌ای حاوی کدشناسایی و شماره سیمکارتی که برای گوشی مورد نظر وارد کرده‌اید باز می‌شود. در صورت صحت اطلاعات نمایش داده شده عدد 1 را که به معنای تایید است ارسال کنید. در پایان صفحه‌ی جدیدی باز می‌شود که نشان می‌دهد گوشی هوشمند جدید شما برای سیم‌کارتی که شماره‌ی آن را وارد نمودید فعال شده است. بر روی تایید ضربه بزنید. گوشی شما با موفقیت فعال‌سازی شده است.

روش دوم: فعال‌سازی گوشی با استفاده از وب‌سایت همتا

این روش هم یکی دیگر از راه‌هایی‌ست که با استفاده از آن می‌توانید به راحتی گوشی خود را فعالسازی کنید. کافی‌ست به وب‌سایت همتا مراجعه کنید و وارد صفحه اصلی شوید و بر روی گزینه‌ی فعالسازی کلیک کنید.

رجیستری گوشی

با انتخاب این گزینه وارد صفحه‌ای می‌شوید که اطلاعاتی از قبیل شماره‌ی سیمکارت، شناسه‌ی IMEI و کد فعالسازی را از شما می‌خواهد. بعد از وارد کردن این اطلاعات باید کد امنیتی را وارد کرده و بر روی عبارت فعالسازی کلیک کنید. با این کار گوشی جدید شما در سامانه همتا ثبت و اصطلاحاً گوشی شما رجیستر می‌شود.

رجیستری گوشی

روش سوم: فعال‌سازی گوشی با استفاده از برنامه‌ی سامانه‌ی همتا

اگر از آن دسته افرادی هستید که کار با اپلیکیشن را ترجیح می‌دهید، می‌توانید از برنامه‌ی همتا برای فعالسازی گوشی جدید خود استفاده کنید.

رجیستری گوشی
رجیستری گوشی

بعد از نصب برنامه کافی‌ست گزینه “فعال‌سازی تلفن همراه” را انتخاب کنید. در پنجره‌ی باز شده شماره سیمکارت، شناسه‌ی IMEI وکد فعال‌سازی را وارد کنید و در نهایت بر روی گزینه‌ی فعالسازی ضربه بزنید. با این کار گوشی هوشمند جدید شما رجیستر خواهد شد.

رجیستر کردن گوشی‌های دو سیم کارته

کمیته‌ی رجیستری اعلام کرده است که اگر گوشی کاملا مجاز و قانونی باشد، هنگامی که با یکی از شناسه‌ها آن را استعلام اصالت می‌کنید، شناسه‌ی دیگر مربوط به سیم کارت دوم نیز همراه با پیامک ارسال می‌شود. به منظور فعال‌سازی کافی‌ست یکی از سیم‌کارت‌ها را فعال کنید تا به صورت خودکار سیم کارت دوم نیز فعال شود.

اگر هنگام رجیستر کردن گوشی با دو سیم کارت دچار مشکل شدید، سیم کارت‌ها را تک به تک درون اسلات قرار داده و هر کدام را جداگانه فعالسازی کنید.

انتقال مالکیت دستگاه

روش‌هایی که در بالا به آن‌ها پرداختیم برای انتقال مالکیت یک گوشی هم کارآمد هستند. کافی‌ست یکی از آن‌ها را انتخاب کنید و طبق راهنمایی‌ها پیش بروید. از آن جایی که کد دستوری #7777*  به اینترنت نیاز ندارد و آسان‌ترین و در دسترس‌ترین راه است، ما این روش را به شما توصیه می‌کنیم.

براساس این روش باید بعد از شماره‌گیری کد دستوری #7777* در بین گزینه‌های صفحه‌ی باز شده انتقال مالکیت را انتخاب کنید. در مرحله‌ی بعد لازم است شماره‌ی سیم‌کارتی که در حال حاضر گوشی در ابتدا با آن رجیستر شده را وارد نمایید و گزینه‌ی Send یا ارسال را بزنید. در این مرحله فهرستی از شناسه‌های IMEI به شما نشان داده می‌شود. این لیست حاوی شناسه‌های گوشی‌هایی‌ست که با سیم‌کارت مربوطه ثبت شده‌اند. شما باید در بین آن‌ها شناسه‌ی گوشی‌ای که قصد فروش یا انتقال آن به شخص دیگری را دارید پیدا و انتخاب کنید. در مرحله‌ی بعد باید شماره‌ی سیم کارت شخص خریدار را وارد کنید. مرحله‌ی جدید شناسه‌ی IMEI و شماره‌ی سیم‌کارت شخص خریدار را نمایش می‌دهد و شما پس از اطمینان از صحت اطلاعات باید آن را تایید کنید. بعد از این مرحله یک کد فعالسازی به سیم‌کارت شخص خریدار ارسال می‌شود. از این مرحله به بعد شخص خریدار باید گوشی را مطابق مراحل فعالسازی یک گوشی نو و کاملا جدید (که در بالا به تفصیل در مورد آن صحبت شد) رجیستر کند. این نکته را مد نظر داشته باشید که در صورت عدم انجام این کار، گوشی فعال‌سازی نشده و سرویسی دریافت نخواهد کرد.

هزینه‌ی رجیستر کردن گوشی

یکی از سوالاتی که ذهن کاربران را درگیر خود می‌کند هزینه‌ی رجیستر کردن گوشی‌ست. این را باید بدانید که در صورتی که گوشی جدیدی را می‌خرید، فروشنده نباید از شما که خریدار هستید هزینه‌ی رجیستری دریافت کند. اگر با چنین موردی مواجه شدید می‌توانید موضوع را به صورت قانونی پیگیری کنید.

اگر یک گوشی به صورت مسافری به کشور وارد شود، برای فعالسازی باید هزینه‌ی گمرک مربوط به آن را پرداخت کرد. هزینه‌ی قابل پرداخت برای دستگاه چیزی در حدود 26 درصد ارزش روز آن است. ثبت گوشی مسافری در سامانه‌ی همتا هم هزینه دارد که چندان قابل توجه نیست.

اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در facebook

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...