22 فناوری پوشیدنی سال 2022

روند فناوری و عرضه محصولات پوشیدنی در سال 2022 چگونه خواهد بود؟ این طور که پیداست، این سال قرار است سال بزرگ دیگری برای تمام محصولات پوشیدنی دنیا باشد.

سوال اینجاست که از کجا بدانیم فناوری‌های نوین به کار رفته در محصولات جدید چه چیزهایی را در بر می‌گیرند؟

برای پاسخ به این سوال ما محصولات سال 2021 را بررسی کرده و بر اساس آن‌ها آن چه را که در 12 ماه آینده قرار است اتفاق بیفتد را به شما ارائه دادیم.

در این مقاله قرار است 22 محصول و فناوری پیش‌بینی شده برای سال 2022 را با هم بررسی کنیم.

1. ساعت هوشمند گوگل پیکسل واچ

ساعت هوشمند گوگل پیکسل واچ

بالاخره ساعت پرچم‌دار گوگل در سال 2022 ساخته خواهد شد. شواهد زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد این ساعت پس از سال‌ها انتظار قرار است به واقعیت بدل شود.

تکمیل مالکیت فیت بیت، همکاری با سامسونگ برای اصلاح سیستم عامل Wear و در نهایت افشای رندرها و نرم‌افزارهای ادعایی از طریق استودیوی توسعه دهنده‌ی اندروید گوگل، این‌ها تمام اتفاقاتی هستند که پیرو آن‌ها می‌توانیم از ساعت پیکسل واچ گوگل یک تصویر واقعی داشته باشیم.

ساعت گوگل پیکسل واچ به احتمال زیاد روی سیستم عامل Wear OS 3 اجرا می‌شود و بسیاری از قابلیت‌های نرم‌افزاری موجود در گلکسی واچ 4 سامسونگ به اضافه‌ی قابلیت‌های قوی‌تری از پایش سلامتی و تناسب اندام فیت بیت را به همراه دارد.

بعضی شایعات هم از وجود یک تراشه‌ی ساخت سامسونگ درون پیکسل واچ خبر می‌دهد. بنابراین امکان دارد سامسونگ هم در بخش سخت‌افزار و هم نرم‌افزار برای تولید پیکسل واچ گوگل مشارکت کند.

2. سیستم عامل Wear OS 3.0 به طور کامل رونمایی خواهد شد

سیستم عامل Wear OS 3.0

این خبر تنها یک پیش بینی نیست بلکه رویدادی ست که مطمئنا به وقوع می‌پیوندد اما هنوز زمان آن مشخص نیست. به نظر می‌رسد این سیستم عامل قبل از اتمام سال 2022 به کاربران عرضه خواهد شد.

با این که آخرین ساعت هوشمند سامسونگ که در سال 2021 عرضه شد، تا حدی به سیستم عامل Wear جدید شباهت دارد، اما تعداد زیادی از شرکای سخت‌افزاری Wear OS منتظرند تا سیستم عامل Wear جدید را به ساعت‌های هوشمند موجود خود اضافه کنند.

ساعت‌های هوشمند TicWatch Pro 3، TicWatch E3 و Fossil Gen 6 از جمله ساعت‌های هوشمندی هستند که برای دریافت سیستم عامل Wear OS 3.0 در سال 2022 سازگار شده‌اند. باید ببینیم سیستم عامل Wear بدون این که روی رابط کاربری سامسونگ اجرا شود، روی ساعت‌های هوشمند دیگر چگونه به نظر می‌رسد.

این ساعت‌ها می‌توانند منتظر بهبودهای مربوط به رابط کاربری، برنامه‌های بازسازی شده و هر چیزی که با همکاری فیت بیت با گوگل برای ارتقا قابلیت‌های مربوط به تناسب اندام و سلامتی درون سیستم عامل Wear گنجانده شده، باشند.

3. حلقه‌های هوشمند Oura برای هوشمندسازی انگشتان شما

حلقه‌های هوشمند Oura

حلقه‌ی هوشمند Oura ثابت کرد که طراحی حلقه مانند هم می‌تواند به خوبی کار کند. اما در حال حاضر حلقه‌های هوشمند زیادی برای انتخاب وجود ندارد.

به نظر می‌رسد در سال 2022 با از راه رسیدن حلقه‌ی مووانو در نیمه‌ی دوم سال، رقابت بیشتری در بین آن‌ها وجود داشته باشد. این حلقه که بیشتر برای استفاده‌ی خانم‌ها طراحی شده، حسگرهای متعددی دارد و قرار است در نمایشگاه CES سال 2022 در معرض دید عموم قرار بگیرد.

به نظر می‌رسد بالاخره حلقه‌های هوشمند می‌توانند به رسمیت شناخته شوند، که البته لیاقت آن را هم دارند.

قابلیت‌های معرکه‌ی این حلقه، به پایش سلامتی و تناسب اندام مربوط می‌شود. پیش از این پتنت‌هایی از شرکت فیت بیت و اوپو  (Oppo)در سال 2021 لو رفته بود که به حلقه‌های هوشمند مربوط می‌شد، بنابراین مطمئنا هم اکنون ساخت این مدل محصولات از سوی کمپانی‌های بیشتری مورد توجه قرار گرفته است.

4. عینک‌ هوشمند نظر افراد زیادی را به خود جلب کرده‌ است

عینک‌ هوشمند

کمپانی‌های متا (Meta) و اسنپ چت (Snapchat) از جمله کمپانی‌هایی بودند که قابلیت‌های مرتبط به هم را در کنار یکدیگر قرار دادند و آن‌هایی را انتخاب کردند که به شما امکان می‌داد بتوانید زندگی روزمره‌ی خود را در قالب ویدیو و عکس ثبت کنید. البته ما در گذشته شاهد ظهور عینک‌های آفتابی پخش موسیقی هم بوده‌ایم اما به نظر می‌رسد این عینک‌های جدید نسبت به قبل بیشتر روی مشخصات پخش موسیقی کار کرده‌اند.

روند هوشمند شدن چشم‌ها رو به افزایش است. اکنون زمان آن فرا رسیده که نه تنها در مورد تصویربرداری و صدا، بلکه در مورد شیوه و نحوه‌ی ارائه‌ی عینک‌های هوشمند نیز پیشرفت‌های بیشتری صورت بگیرد. این همان چیزی ست که عینک‌های هوشمند در حال دست و پنجه نرم کردن با آن هستند. البته برخی نشانه‌ها حاکی از آن است که همه چیز قرار است به طرز چشم گیری تغییر کند.

عینک‌های هوشمندی با ظاهر و عملکرد بهتر در راهند و ما آماده‌ایم که از آن‌ها به خوبی استفاده کنیم.

5. ساعت‌های هوشمند با قابلیت بلند پروازانه‌ی اندازه‌گیری فشار خون

با توجه به این که در حال حاضر قابلیت‌های پایش ضربان قلب و اکسیژن خون تقریبا جزء اصلی‌ترین قابلیت‌های ساعت‌های هوشمند و ردیاب‌های تناسب اندام به شمار می‌روند، به نظر می‌رسد قابلیت بزرگ بعدی پایش فشار خون باشد. این قابلیت قرار است در سال 2022 به نقطه‌ی اتکایی برای ساعت‌های هوشمند تبدیل شود.

در حال حاضر تنها ساعت هوشمند سامسونگ Samsung Galaxy Watch 4 و هوآویHuawei Watch D وعده‌ی اندازه‌گیری فشار خون از مچ دست را داده‌اند. در سال 2021، استارت آپ Aktiia یک ردیاب تناسب اندام و سلامتی عرضه کرد که قادر بود فشار خون را با حسگرهای نوری PPG اندازه بگیرد، بدون این که هر از چند ماه یک بار نیاز به اعتبارسنجی با یک دستگاه فشار خون بادی باشد.

انتظار ما این است که کمپانی سامسونگ و هوآوی نیز سبک سایر کمپانی‌ها را در پیش بگیرند، به گونه‌ای که کاربران بتوانند با استفاده از دستگاه‌های پوشیدنی خود و حسگرهای نوری متنوع‌تر، به سیستم‌های قلبی عروقی خود بیشتر توجه کنند و افراد دارای فشار خون بالا بتوانند از آن‌ها استفاده‌ی بهینه‌تری داشته باشند.

6. یک ساعت هوشمند فیت بیت با سیستم عامل Wear OS

ساعت هوشمند فیت بیت با سیستم عامل Wear OS

صحبت از پیکسل واچ به این معنا نیست که چون از این پس کمپانی فیت بیت به گوگل تعلق دارد، دیگر دستگاه‌هایی با این برند را عرضه نخواهد کرد. در واقع “کمپانی فیت بیت در حال حاضر  روی ساعت‌های هوشمند پرچم‌دار مبتنی بر سیستم عامل Wear OS کار می‌کند.”

این جمله، مستقیما از زبان جیمز پارک، مدیر عامل شرکت فیت بیت در کنفرانس توسعه‌دهندگان گوگل در ماه می منتشر شد.

آقای پارک گفت: “در آینده ساعت‌های هوشمند مرغوبی خواهیم ساخت که بر پایه‌ی سیستم عامل Wear ساخته شده‌اند و قابلیت‌های تخصصی فیت بیت را به همراه قابلیت‌های محاسبات محیطی گوگل ارائه می‌دهند. این تازه شروع همکاری با گوگل است تا در خلال آن بفهمیم چگونه می‌توانیم کارهای بیشتری برای الهام بخشیدن و ایجاد انگیزه در افراد برای حرکتشان در مسیر سلامتی انجام دهیم. ”

در حال حاضر فیت بیت ساعت‌های سلامت محور ورسا (Versa) و سنس (Sense) را عرضه می‌کند. چه ساعت فیت بیت یک ساعت هوشمند کاملا جدید باشد و چه در ادامه‌ی خط تولید ورسا یا سنس قرار بگیرد، از نظر ما این ساعت می‌تواند به اندازه‌ی ساعت هوشمند پرچم‌دار خود گوگل جذابیت داشته باشد.

7. کمپانی‌های اپل، سامسونگ و گوگل به دنبال پایش میزان گلوکز خون شما هستند

پایش میزان گلوکز خون

برخی کارشناسان تولید محصولات پوشیدنی با قابلیت پایش گلوکز خون را غیر ممکن می‌دانند اما این موضوع مانع این نمی‌شود که بزرگ‌ترین کمپانی‌های دنیا به دنبال اضافه کردن این قابلیت به دستگاه‌های پوشیدنی خود نباشند.

طبق گزارشات، کمپانی‌های اپل، فیت بیت و سامسونگ همگی تا به حال اقداماتی کرده‌اند تا بتوانند این قابلیت غیر ملموس را امکان‌پذیر کنند.

اپل ظاهرا در حال حاضر برای پایش قند خون روی سنسورهای مادون قرمز کار می‌کند. این در حالی ست که ادعاهای مشابهی در مورد کمپانی سامسونگ و این که امکان دارد این فناوری حتی به ساعت گلکسی واچ 4 هم برسد، وجود دارد.

آیا در سال 2022 می‌توانیم شاهد یک محصول پوشیدنی از برندی بزرگ با قابلیت پایش گلوکز خون باشیم؟ از نظر ما این امر امکان‌پذیر است. اما تولید یک حسگر برای اندازه‌گیری گلوکز تازه اول ماجراست. عبور از نهادهای نظارتی و پایش دقیق، از مابقی چالش بزرگتری به شمار می‌رود. اگر چه ممکن است این قابلیت به ساعت اپل واچ 8 اضافه نشود اما اطمینان داریم که در سال آینده نشانه‌های پیشرفت این قابلیت را خواهیم دید.

8. ساعت هوشمند اوپو Oppo Watch 2 از کشور چین خارج می‌شود

ساعت هوشمند اوپو Oppo Watch 2

اولین ساعت هوشمند اوپو برای ما جذاب بود، چه برسد به ساعت‌های Wear OS. کمپانی اوپو، از ساعت Oppo Watch 2 در چین رونمایی کرد و پیش‌بینی می‌کنیم که این شرکت هم اینک در حال برنامه‌ریزی ست تا آن را در سال 2022 به سایر نقاط جهان عرضه کند.

سوال بزرگی که در این جا مطرح می‌شود این است که آیا این ساعت همان سیستم عامل ColorOS نسخه‌های چینی را اجرا می‌کند یا سیستم عامل آن ترکیبی از ColorOS و WearOS خواهد بود که پیش از این نسخه‌ی گلوبال Oppo Watch آن را اجرا می‌کرد؟

آیا این ساعت می‌تواند سیستم عامل Wear OS 3 را اجرا کند؟ ساعت اوپو واچ 2 تراشه‌ی کوالکام اسنپدراگون 4100 را دارد و این جزء اصلی ساختار ساعت‌هایی ست که قابلیت اجرای سیستم عامل Wear OS جدید سامسونگ و گوگل را دارند.

انتظار می‌رود که این ساعت مثل نسخه‌ی چینی در دو سایز مختلف وارد بازار شود. احتمالا نسخه‌ی گران‌تر امکانات افزوده‌ای مثل اتصال LTE و فناوری شارژ سریع‌تر را خواهد داشت.

ساعت ابتدایی اوپو در ماه جولای سال 2020 جهانی شد و انتظار می‌رود که در سال 2022 و در همان ماه Oppo Watch 2 نیز در سطح جهانی عرضه شود.

9. عینک هوشمند هوآوی با سیستم عامل HarmonOS

عینک هوشمند هوآوی

همان‌طور که می‌دانید کمپانی هوآوی برای گسترش سیستم عامل HarmonyOS در دستگاه‌های تولیدی خود، برنامه‌هایی دارد و شواهد محکمی موجود است که نشان می‌دهد در سال 2022 شاهد عرضه‌ی عینک هوشمند دیگری از برند هوآوی خواهیم بود.

این کمپانی چینی از عرضه‌ی یک عینک هوشمند دیگر خبر داده که قالب مشابهی با عینک صوتی Huawei X Gentle Monster Eyewear II که در سال 2020 به بازار عرضه شد، خواهد داشت.

این عینک علاوه بر سیستم عامل هوآوی (که پیش از این در ساعت‌‌های هوآوی Watch 3 و هوآوی Watch GT3 اجرا شده است)، مشخصات دیگری از قبیل لنزهای قابل تعویض، اسپیکرهای هدایت استخوانی برای رساندن صدا به گوش شما و همین طور یک دستیار هوشمند داخلی را خواهد داشت.

به نظر می‌رسد که این عینک احتمالا ابتدا در چین عرضه می‌شود اما احتمالا این محصول نیز همانند عینک قبلی هوآوی، در سال 2022 عرضه‌ی جهانی گسترده‌تری خواهد داشت.

10. اپل واچ سری SE 2

اپل واچ سری SE 2

زمانی که کمپانی اپل از ساعت اپل واچ سری 7 رونمایی کرد، منتظر رونمایی از یک ساعت اپل واچ SE جدید هم بودیم. چرا که این ساعت یک مدل مقرون به صرفه‌تری از ساعت پرچم‌دار اپل در سال 2020 بود.

در واقع از بین دو مدل ساعتی که در سال 2020 عرضه شده بود، از نظر ما مدل SE جذابیت بیشتری داشت. حال این طور به نظر می‌رسد که کمپانی اپل قصد دارد در سال 2022 سری SE خود را ارتقا دهد.

بدیهی ست که ما از دلایل کمپانی اپل برای عدم معرفی یک ساعت SE جدید در سال 2021 با خبر نیستیم اما از نظر ما اپل می‌خواهد برای ساعت‌های هوشمند خود در سال 2022 قابلیت‌های پیشگامانه‌تری در نظر بگیرد. امیدواریم اپل برای ساخت ساعت‌های جدید خود اختلالات کمتری در زمینه‌ی تولید و خطوط عرضه داشته باشد.

احتمال دارد ساعت SE جدید اپل از نظر اندازه‌ی فریم و صفحه نمایش به ساعت اپل واچ سری 7 شباهت داشته باشد و سیستم عامل WatchOS9 را اجرا کند. این ساعت امکان دارد از قابلیت‌های سلامتی جذاب‌تری مثل ECG و پایش اکسیژن خون، که ساعت اپل SE اورجینال فاقد آن‌ها بود، برخوردار باشد.

11. یک اپل واچ ساخته شده برای دوست‌داران فضای باز

اپل واچ برای دوست‌داران فضای باز

با گذشت زمان، کمپانی اپل ساعت‌ هوشمند خود را به گونه‌ای ساخته تا برای ماجراجویی در فضای باز مناسب‌تر باشد. ارتفاع‌سنج همیشه روشن، قابلیت‌های دوچرخه‌سواری بهبودیافته و اخیرا حفاظت بیشتر در برابر نفوذ گرد و غبار به ساعت هوشمند اپل اضافه شده است. اینک شواهد محکمی وجود دارد که نشان می‌دهد این کمپانی می‌خواهد اپل واچی بسازد که برای استفاده‌‌های خشن مناسب باشد.

قبلا شایعاتی مبنی بر عرضه‌ی یک اپل واچ مستحکم در سال 2021 شنیده می‌شد و به گفته مارک گورمن در بلومبرگ، این محصول قطعا در سال 2022 ساخته خواهد شد.

گفته می‌شود این نسخه‌ی جدید ساعت اپل برای ورزش‌های شدید طراحی شده و در برابر خراشیدگی مقاومت بالاتری دارد و احتمالا گواهی ضد آب قوی‌تری هم خواهد داشت. این ساعت ایده‌ی متفاوتی نسبت به ساعت‌های فعلی اپل خواهد داشت، اما با توجه به این که کمپانی‌هایی مانند Garmin و Polar، ساعت‌های مخصوص فضای باز را با قابلیت‌هایی مشابه با ساعت‌های هوشمند معمولی ارائه می‌دهند، تعجبی ندارد که اپل بخواهد با ارائه‌ی ساعت‌ هوشمند مخصوص فضای باز خود، میزان فروش این برندها را تحت شعاع قرار دهد.

12. هدفون اپل Apple AirPods Pro 2

هدفون اپل Apple AirPods Pro 2

ما انتظار داشتیم نسل دوم هدفون Apple AirPods Pro در سال 2021 عرضه شود، اما در عوض نسل سوم هدفون AirPods در این سال رونمایی شد و این به این معناست که هدفون سطح بالای Apple AirPods Pro 2 قرار است در سال 2022 عرضه شود.

فرضیه‌های قبلی حاکی از آن بود که اپل طراحی ساقه‌دار را برای هدفون‌های کاملا بی‌سیم کنار گذاشته و سیستم کنترلی جدیدی را در این فرآیند معرفی خواهد کرد.

طراحی هدفون جدید می‌تواند از هدفون بیتس فیت پرو که در سال 2021 عرضه شد و نسخه‌ی اسپورت‌تری از نسخه‌ی Pro به شمار می‌رود، الهام گرفته شود. این هدفون مجهز به گواهی IPX4، تراشه‌ی H1 اپل و پشتیبانی بهبودیافته برای استفاده با گوشی‌های هوشمند اندرویدی بود.

13. کمپانی گوگل دوباره به تولید عینک واقعیت افزوده (AR) روی می‌آورد

عینک واقعیت افزوده (AR)

یکی از موضوعات مربوط به سال 2021 که انتظارش را داشتیم همین بود. اما هم اکنون با توجه به وارد شدن کمپانی اپل به حیطه‌ی عینک‌های واقعیت افزوده، کمپانی گوگل نیز به دنبال بازگشت به این فضاست.

این کمپانی با خرید استارت آپ کانادایی North، که روی نسل دوم عینک‌های واقعیت افزوده خود کار می‌کردند، این فرصت را به دست آورده است.

اخیرا نام نویسی شغلی گوگل نشان می‌دهد این شرکت قصد دارد یک تیم سیستم عامل واقعیت افزوده (Augmented Reality OS) را برای کار روی یک دستگاه AR مدرن به کار بگیرد.

14. چالش‌های ساعت هوشمند Garmin Fenix 7 برای برتری

ساعت هوشمند Garmin Fenix 7

بنا بر تصاویر فاش شده، به نظر می‌رسد یک ساعت گارمین مخصوص فضای باز دیگر در راه است. این ساعت جانشین ساعت گارمین Fenix 6 خواهد بود.

بر اساس تصاویر، Fenix 7 هم مثل ساعت‌های سری Fenix 6 از انرژی خورشیدی استفاده می‌کند. به نظر می‌رسد که اطلاعات مربوط به قابلیت جدید ردیابی Stamina یا استقامت هم قرار است به انبوه آمارهایی اضافه شود که ساعت مولتی اسپورت Garmin می‌تواند ارائه دهد.

ساعت Fenix 7 در کدام فصل از سال 2022 عرضه می‌شود؟ ساعت‌های گارمین فنیکس قبلی در ماه‌های تابستان عرضه می‌شدند، البته با توجه به انتشار این رندرها، ممکن است ساعت گارمین فنیکس 7 کمی زودتر از نسخه‌های قبلی عرضه شود.

15. ساعت هوآوی Huawei Watch GT Runner در سراسر جهان عرضه خواهد شد

ساعت هوآوی Huawei Watch GT Runner

ساعت‌های هوشمند هوآوی برای دوندگان به عنوان گزینه‌های قدرتمندی ظاهر شده‌اند و این طور به نظر می‌رسد که کمپانی هوآوی کاملا از این موضوع آگاهی دارد چرا که عرضه‌ی ساعت هوآوی واچ GT Runner را در چین مخفی کرده است.

ساعت هوآوی واچ GT Runner به شدت به ساعت هوآوی واچ GT3 شباهت دارد و تمام قابلیت‌های آن را در یک طراحی سبک‌تر ارائه می‌دهد. این ساعت قابلیت‌های مطلوب دیگری را هم  در اختیار دوندگان قرار می‌دهد، از جمله یک آنتن floating اضافی، که باعث می‌شود GPS دو فرکانسه‌ای که قبلا در GT3 وجود داشت در فضای باز دقت بیشتری داشته باشد.

این کمپانی در این شرکت سیستم TruSport خود را هم بهبود داده تا دقت فاکتورهای مربوط به دویدن مثل VO2 Max، Running Ability Index، Training Effect و Recovery را ارتقا دهد.

از نظر ما ساعت هوآوی Watch GT Runner که ابتدا در ماه نوامبر در چین عرضه شد، شانس زیادی برای مقابله با ساعت‌های Garmin و Polar دارد.

16. ساعت هوشمند متا/فیسبوک

ساعت هوشمند متا/فیسبوک

متا قبلا چندین عینک‌ هوشمند تولید کرده، بنابراین اگر در متاورس متا یک ساعت هوشمند ساخته شود اصلا جای تعجب ندارد. شواهدی که از قبل منتشر شده نشان می‌دهد این ساعت هم اکنون در حال ساخت است.

اولین بار شایعات مربوط به ساعت هوشمند متا در ماه فوریه منتشر شد، آن زمان کمپانی متا هنوز فیسبوک نام داشت. بنا بر آن شایعات این ساعت می‌بایست در سال 2022 آماده و روی نسخه open-source نرم‌افزار اندروید گوگل اجرا شود.

در همان سال و زمان تغییر نام کمپانی فیسبوک به متا، ساعت متا درون یک برنامه فیسبوک با نام رمز میلان دیده شد. این ساعت از یک بند جدا شدنی و مهم‌تر از همه یک دوربین برخوردار بود.

کمپانی متا استفاده از یک ساعت هوشمند را در نسخه متاورس خود نشان داد به طوری که این ساعت مخاطبین را در برنامه مسنجر فراخوانی می‌کرد. از قرار معلوم در آینده‌ای نزدیک شاهد فناوری دیگری از متا خواهیم بود که قرار است روی مچ دست شما جای بگیرد.

17. اختلاف ساعت هوشمند با دستبندهای هوشمند در سال 2022 کمتر خواهد شد

قبلا نمونه‌های شگفت انگیزی از محصولات ترکیبی ردیاب/ساعت هوشمند مثل هوآوی Huawei Watch Fit Mini و ساعت Huawei Watch Fit (ساعت موجود در تصویر) را مشاهده کرده‌ایم. ساعت Oppo Watch Free هم در سال 2021 با الهام گرفتن از طراحی‌های هوآوی به بازار معرفی شد.

حتی ساعت Fitbit Charge 5 هم اندازه‌ی صفحه نمایش خود را افزایش داد تا از نظر استایل شباهت بیشتری به ساعت هوشمند پیدا کند.

احتمالا در سال 2022 شاهد ظهور محصولات ترکیبی ساعت هوشمند-ردیاب تناسب اندام بیشتری خواهیم بود. با این وجود باید برای توصیف این محصولات به دنبال نام بهتری بگردیم.

18. دستبند Xiaomi Mi Band X با قابلیت ردیابی تناسب اندام، انعطاف‌پذیر می‌شود

دستبند Xiaomi Mi Band X

خودتان را برای انعطاف‌پذیری بیشتر محصولات پوشیدنی آماده کنید. بر اساس اطلاعات دریافتی، قرار است شاهد محصولاتی باشیم که در مقایسه با دستنبد، طول صفحه نمایش بیشتری دارند. احتمالا ردیاب تناسب اندام حرفه‌ای و مقرون به صرفه‌ی شیائومی می‌تواند جزء اولین محصولات این چنینی باشد که ما مشتاقانه منتظر عرضه آن هستیم.

در سال 2021 تصاویری از مقر شیائومی منتشر شد که در مورد دستگاهی به نام Xiaomi Mi Band X توضیحاتی ارائه می‌داد. در این ارائه به دستگاهی با “صفحه نمایش انعطاف‌پذیر 360 درجه‌ی بدون دستبند”  اشاره شده بود.

ما قبلا شاهد محصولی با یک صفحه نمایش اسکرول منعطف بوده‌ایم. این ساعت توسط ZTE و تحت عنوان Nubia Watch به نمایش در آمد که البته جذابیت زیادی نداشت چرا که ایده‌ی آن به خوبی اجرا نشده بود.

کمپانی شیائومی در زمینه‌ی ابزارهای پوشیدنی خود تاکنون پیشرفت زیادی داشته است. مطمئنا اگر شرکتی وجود داشته باشد که بتواند در این حیطه بسیار خوب و خلاقانه کار کند، چنین محصولی ارزش هزینه کردن را خواهد داشت. البته به طور قطع کمپانی شیائومی قادر به انجام این کار خواهد بود.

19. یک محصول پوشیدنی برای پایش الکل

یک محصول پوشیدنی برای پایش الکل

ساعت هوشمندی را تصور کنید که قادر است میزان الکل خون شما را بسنجد. به نظر می‌رسد تحقق چنین چیزی آنقدرها هم که فکر می‌کنید دور از انتظار نیست.

شرکت‌هایی مثل Rockley Photonics در بریتانیا روی فناوری حسگرها کار می‌کنند و تا به حال به موفقیت‌های قابل توجهی دست‌یافته‌اند به طوری که عملکرد آن‌ها می‌تواند فراتر از مانیتورینگ موجود در ساعت‌ها و ردیاب‌های تناسب اندام حال حاضر باشد.

این شرکت قبلا طرح رفرنسی از یک محصول پوشیدنی ارائه داده که قادر است طیف وسیعی از به روزترین علائم حیاتی از جمله میزان الکل، اندازه‌ی گلوکز و فشار خون را ردیابی کند.

با این که این طرح رفرنس برای استفاده کاربران نیست اما چیزی که در آن جای تردیدی وجود ندارد این است که کمپانی راکلی یکی از تامین کنندگان اپل است، پس در نتیجه در این فناوری پتانسیل قابل توجهی برای اپل وجود دارد.

اپل احتمالا به توانایی راکلی برای اندازه‌‌گیری میزان گلوکز خون و فشار خون افراد از طریق مج دست علاقه زیادی دارد. البته اپل واچی هم که بتواند میزان الکل خون را اندازه بگیرد، چندان دور از انتظار نیست.

20. سیستم عامل امیزفیت Zepp OS وارد صحنه می‌شود!

سیستم عامل امیزفیت Zepp OS

در سال 2021 کمپانی امیزفیت تصمیم گرفت ساعت‌های هوشمند درجه یکی بسازد و با این هدف سیستم عامل Zepp OS خودش را روی ساعت‌های امیزفیت GTS 3، GTR 3 Pro و GTR 3 معرفی کرد. این سیستم عامل جدید برای اولین بار یک فروشگاه برنامه را هم به ساعت‌های هوشمند خود اضافه نمود اما متاسفانه این فروشگاه برنامه‌های زیادی نداشت.

اگر امیزفیت بخواهد با کمپانی‌هایی مثل گوگل و هوآوی که روی پلتفرم‌های گوشی‌های هوشمند خود تغییرات گسترده‌ای اعمال می‌کنند همگام شود، باید وضعیت فعلی خود را تغییر دهد. کمپانی هوآوی نیز با سیستم عامل HarmonyOS جدید خود که نیازمند بهبود در فروشگاه برنامه‌هاست، در موقعیت مشابهی قرار دارد.

برای متقاعد کردن توسعه‌دهندگان برنامه‌ها برای اضافه کردن برنامه‌های متنوع به فروشگاه، بین کمپانی‌های مختلف رقابت سختی وجود دارد. امکان دارد کمپانی امیزفیت راه حل هوشمندانه‌ای برای افزودن مشهورترین برنامه‌ها به فروشگاه داخلی خود در نظر داشته باشد.

21. کمپانی Peloton به تولید ابزارآلات پوشیدنی بیشتری روی می‌آورد

کمپانی Peloton

سال 2021 سالی بود که کمپانی پلوتن (Peloton) تصمیم گرفت محصولاتی به جز تردمیل و دوچرخه‌های ورزشی تولید کند. این کمپانی زمانی که استارت آپ لوازم پوشیدنی باشگاهی Atlas Wearables را خریداری کرد، کار خود را با پیش خرید یک ابزار پوشیدنی آغاز نمود. بعد از آن با انتشار گزارشاتی مبنی بر در حال ساخت بودن یک ابزار پوشیدنی Peloton برای ردیابی ضربان قلب، توانست به خوبی از خرید خود استفاده کند.

کمپانی پلوتن بعد از آن رسما از پلتفرم Peloton Guide رونمایی کرد. این پلتفرم یک پلتفرم تمرین‌های استقامتی ست که برای ردیابی حرکات شما، یک دوربین را به تلویزیون شما متصل می‌کند.

این سیستم راهنمای جدید، یک بازوبند هم برای پایش ضربان قلب دارد که از طریق آن قادر است شدت تمرین را ردیابی ‌کند. اما این تنها ابزار جدید ساخته شده توسط پلوتن نخواهد بود، چرا که این کمپانی قصد دارد برای بهبود تجربه تناسب اندام، ابزارهای پوشیدنی بیشتری تولید کند.

همان طور که قبلا در سایر پلتفرم‌های تناسب اندام مبتنی بر پوشیدن، مثل Apple Fitness+ دیده‌ایم، کمپانی Peloton هم می‌خواهد با تولید ساعت‌های هوشمند، ردیاب‌های تناسب اندام و مانیتورهای ضربان قلب از رقبای خود عقب نماند.

22. کمپانی One Plus برای بار دوم ساعت هوشمند می‌سازد

کمپانی One Plus

اولین ساعت هوشمند وان پلاس پس از مدت‌ها شایعه‌سازی در سال 2021 رونمایی شد اما آنقدرها که باید مورد توجه قرار نگرفت.

این ساعت ملغمه‌ای از باگ‌های متعدد بود و با این که وان پلاس در طی گذشت زمان اصلاحات و بهبودهایی برای آن ارائه می‌داد، باز هم وضعیت نا به سامانی رقم خورده بود. به احتمال زیاد این کمپانی عرضه‌ی ساعت جدید خود را به تعویق نمی‌اندازد و آن را به زودی روانه‌ی بازار خواهد کرد با این تفاوت که این بار مطمئنا از اشتباهاتی که در ساعت هوشمند اولیه خود مرتکب شده بود، درس گرفته است.

با این که مشکلات اولین ساعت وان پلاس بیشتر به بخش نرم‌افزاری مربوط می‌شد، بخش سخت‌افزاری آن از مشخصات مثبت چشم گیری برخوردار بود و پایه‌ریزی و بنیاد مستحکمی داشت. بنابراین ساعت One Plus Watch 2  در صورت ارتقای سیستم عامل سفارشی و داشتن قیمتی مقرون به صرفه، به شدت مورد استقبال کاربران قرار خواهد گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...